Architekt Gdańsk

 

EKO DOM PŁYWAJĄCY

Modułowy budynek mieszkalny, zrównoważony pod względem ekologicznym jak i ekonomicznym, który można zlokalizować niemalże w każdym miejscu w Polsce, które spełnia odpowiednie warunki wodne.

Przy projektowaniu “Eko domu pływającego” zależało mi, aby obiekt odpowiadał zasadom zrównoważonego rozwoju. Dlatego zarówno kształt budynku, jego konstrukcja oraz wykorzystane w nim materiały budowlane mają spełniać wymogi ekologicznego domu energooszczędnego.

Materiały budowlane wykorzystane przy projekcie są mało przetworzone oraz ławo poddają się przeróbce – część z nich jest wytworzona została z surowców wtórnych. Tworzywa te nie wydzielają szkodliwych i toksycznych substancji przy ewentualnym demontażu . Pochodzą z lokalnych źródeł oraz posiadają certyfikaty ekologiczne takie jak “cradle to cradle” czy FSC.

Odpowiednie ustawienie budynku względem stron świata pozwala na pasywne wykorzystanie promieniowania słonecznego. Energia w domu generowana jest przez system paneli fotowoltaicznych, a produkcję ciepła wspomaga system kolektorów słonecznych oraz wentylacji mechanicznej z rekuperatorem. Woda ściekowa wytwarzana w czasie domowych procesów takich jak mycie naczyń, kąpiel czy pranie jest powtórnie wykorzystywana. Budynek jest wyposażony w instalację pozwalającą na pozyskiwanie deszczówki oraz w system filtrów biologicznych (hydrofitowych lub helotypowych) pobierających wodę bezpośrednio ze zbiorników wodnych, na których dom pływa.

Budynek może cumować samotnie, ale może także stać się częścią większych pływających osiedli mieszkaniowych.

 

 

Data projektu : 2011

projekt dyplomowy na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej
promotor: dr inż. arch. Marek Gawdzik, recenzent: dr inż. arch. Jakub Szczepański